Wprowadzający produkty w opakowaniach może wykonywać obowiązek samodzielnie, jeżeli poddaje odzyskowi, w tym recyklingowi:

  • wyłącznie odpady opakowaniowe wytworzone przez siebie lub odpady opakowaniowe zebrane od innych posiadaczy odpadów, takiego samego rodzaju i w takiej samej masie jak odpady opakowaniowe powstałe z wprowadzonych przez niego do obrotu produktów w opakowaniach.

W przypadku samodzielnego realizowania obowiązku należy pamiętać o tym, że:

  • Samodzielna realizacja obowiązku dotyczy najczęściej 100% masy wprowadzonych na rynek opakowań.
  • Karta przekazania odpadu lub faktura nie są poświadczeniem wykonanego odzysku i recyklingu. Zgodnie z ustawą z dnia 13 czerwca 2013 roku o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U. z 2013 r., poz. 888) dokumentami tymi są dokumenty: potwierdzające recykling i potwierdzające inny niż recykling proces odzysku, zwane potocznie DPR i DPO. Obecnie obowiązują jeszcze wzory dokumentów, określone na podstawie przepisów ważnych do końca 2013 roku, w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 19 grudnia 2006 roku w sprawie dokumentów potwierdzających odrębnie odzysk i odrębnie recykling (Dz. U. z 2006 r. Nr 247, poz. 1816). W Ministerstwie Środowiska trwają prace nad nowym rozporządzeniem określającymi wzory dokumentów, o których mowa w Ustawie z 2013 roku.
  • Podmiot prowadzący recykling lub inny niż recykling proces odzysku musi posiadać ważne zezwolenie na przetwarzanie odpadów, a obowiązkiem podmiotu zlecającego usługę jest sprawdzenie tego zezwolenia.
  • Aby realizować obowiązki wynikające z ustawy należy przekazywać do podmiotu prowadzącego recykling lub inny niż recykling proces odzysku odpady o kodzie 15 01 XX, który to kod musi znaleźć się na dokumentach potwierdzających recykling lub inny niż recykling proces odzysku i na karcie przekazania odpadu. Poddanie odzyskowi i recyklingowi odpadów poprodukcyjnych jest wobec prawa nieskutecznym wykonaniem obowiązku zapewnienia odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, co oznacza, że w momencie kontroli inspektorzy za masę tak zrealizowanego obowiązku odzysku i recyklingu wyliczą i karzą wpłacić opłatę produktową wraz z odsetkami.
  • W przypadku przekazywania odpadów opakowaniowych ze szkła i stali należy pamiętać, że za recyklera tych rodzajów odpadów uznane są wyłącznie huty.
  • W przypadku przekazywania do odzysku i recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych warto wiedzieć, że za recykling uważane jest wyłącznie wytworzenie produktu z tworzywa sztucznego, a nie granulatu czy aglomeratu.
Samodzielna realizacja